Läs boken om Transföreningen FPES

fpes_bokBok om FPES historia kom ut till föreningens 50-årsjubileum. Den beskriver föreningens långa väg från en total hemlighetsfullhet i en mer fördomsfull tid till dagens öppenhet och politiska påverkansarbete.

I boken behandlas en grupp människor som har varit marginaliserade i samhällslivet och delvis ännu är det. Boken är ett viktigt dokument över de senaste 50 årens svenska samhällsutveckling och historia.

Boken kostar 300:- plus porto 35:-. För att köpa den betala summa 335:- i förskott till plusgiro 46 69 19-8. Ange namn på inbetalaren. Skicka sedan en beställning med ditt namn och postadress till info/snabel-a/fpes.se

Nya medlemmar får boken gratis. Avgiften är 100 kronor per år och 50 kronor för dem som inte har fyllt 27. Bli medlem.

By Published On: 10 november, 2016